יום ראשון, 12 בדצמבר 2010

סרטו של ביל מאהר - "רליגיולוס" | Religulous (2008) Bill Maher

כשרות לציבור אני מזכיר סרט שכנראה לא תוכלו לראות בארץ - "רליגיולוס", קומדיה דוקומנטארית של הסטנדאפיסט והקומיקאי האמריקאי ביל מאהר מ 2008. הסרט בוים על ידי לארי צ'ארלס שעשה גם את בוראט. שם הסרט הוא תערובת של המילה religulous ו ridiculous.
ביל מאהר מסתובב ברחבי העולם ומראיין את החלקים הסהרוריים שבשלוש הדתות המונותאיסטיות הגדולות, הסרט מתחיל בתל מגידו וממשיך במסע שעובר קוקואים ביבשות שונות - מטיף פורטוריקני בשם חזוס שאומר שהוא ישו, מוזיאון בריאתני בקנטקי שמראה כיצד בני אדם חיו לצד דינוזאורים לפני חמשת אלפים שנה, פארק שעשועים המכונה "הולילנד בפלורידה" שמציג בצורה חיה את צליבתו של ישו, מורמונים לשעבר שכפרו בעיקר כי לא הסתדרו להם כמה מעיקרי האמונה המורמונית, למשל, שאלוהים גר על כוכב ששמו קולה, עור שחור הוא קללה אבל לצדיקים העור יהפוך לבן, ישו הטיף לילידים האמריקנים, והם למעשה השבטים האבודים, ארה"ב היא עיקר הנצרות וגן העדן נמצא במיזורי... הוא נפגש עם מוסלמים שמודים רק כי האיסלאם היא דת של שלום, ומתכחשים לקריאה להרוג כופרים, לכיבושים של האיסלאם לאורך הדורות ולטרור האיסלאמי של היום. אפילו מוסלמי מתון כמו מוחמד חוראני, עמית במכון הרטמן בירושלים, מוצג באור מגוחך כאשר הוא מראה כיצד במסגד אל אקצא מוקצה מקום לנשים: "יש להן פינה בצד". 
גם לנו לא חסרים מוזרים והוא מביא את נטורי קרתא, האנטי ציוניים שחברו לאחמדיניג'אד מכחיש השואה וגם את המכון להלכה וטכנולוגיה שממציא לנו פטנטים לשמירה על השבת כמו מעלית שבת, כסא גלגלים שמונע על ידי אוויר, וטלפון שמחייג בעצמו. הוא גם מביא גם חוקר מוח שטוען כי הדת היא סוג של הפרעה נפשית.
אבל ביל מאהר לא רק מביא תיעוד של המוזרויות הוא גם יוצא בקריאה לפעולה.בסוף הסרט הוא אומר את דעתו למשל: "אמונה משמעותה להפוך את אי החשיבה לסגולה", "אלו המטיפים לאמונה הם בעצם נוגשי עבדים של המחשבה", "הדת מסוכנת, משום שהיא מאפשרת לבני אדם שאין להם את כל התשובות, לחשוב שיש להם", "הגישה הנכונה היחידה שצריכה להיות לאדם אינה ההחלטיות המתנשאת שיש לדת, אלא ספק. הספק הוא צנוע", "זו הסיבה שבגללה אנשים רציונאליים, אנשים שנגד הדת, חייבים לסיים את ההססנות, לצאת מהארון ולעמוד על שלהם".
הפקת סרט אנטי דת בארה"ב הוא מעשה יוצא דופן, הופקו כבר סרטים כאלה אבל על ידי מדענים והוגים בריטיים כמו ריצ'רד דוקינס וכריסטופר היצ'נס. בארה"ב ההתנגדות לדת היא כמעט דבר מסוכן, אפילו לפי הסקר של מאהר עצמו רק 16% מהאוכלוסייה האמריקנית הם "לא דתיים", ואילו כאשר מדובר באתאיסטים ממש מדובר על מעט מזעיר.
ביל מאהר עצמו נולד לאם יהודיה ולאב קתולי, אך התחנך כקתולי ולא ידע עד גיל 13 שאימו יהודייה, גם אותה הוא מראיין בסרט ושואל אותה למה לא הלכה עימם לכנסייה ולא גילתה לו שהוא יהודי, תשובתה הייתה "יש משפחות שלא מתפקדות...", מכאן כבר אפשר לראות שאת ההומור הוא ירש מהצד היהודי שבו.
מאהר הוא קומיקאי מצליח, בעל תכנית טלויזיה בשם "Real Time", מופיע בכל רחבי ארה"ב לפרטים נוספים ראו את ויקיפדיה.
והנה קטע מתוך תכניתו בה הוא מארח את כריסטופר היצ'נס, ההומור האמריקאי פוגש בהומור הבריטי השנון.

תגובה 1:

  1. קודם כל, אין על ביל מאהר. הוא מדהים. דבר שני, זה משמח לפגוש אנשי דת שלא נטרפה עליהם דעתם. התחזית הדתית העולמית לא נראית טוב כל כך בעשור האחרון.

    השבמחק