יום ראשון, 11 בספטמבר 2011

ביטוח לאומי וכללית מכירים בנו כידועים בציבור - פוסט בירוקרטי

כשרות לציבור אני מביא את הסיפור הבירוקראטי של כיצד הכירו בנו ביטוח לאומי וגם שרותי בריאות כללית כידועים בציבור וכמשפחה לכל דבר.
למרות שאין סטטוס רשמי במדינת ישראל של "ידועים בציבור" הרי שמרבית חוקי המדינה מכירים ב"בן הזוג שאינו רשום כנשוי", מלבד חוק מס הכנסה. המשמעות היא שהדבר לא יהיה רשום בתעודת הזהות של בני זוג החיים כידועים בציבור. הסטטוס הרשמי שלהם יהיה רווק/ה. כך גם זוגתי ואני. אבל בבואנו לקבל שירותים שונים מבקשים מאיתנו להציג אסמכתא להיותנו נשואים או לכל הפחות ידועים בציבור.
דוגמא פשוטה שנתקלתי בה היא בשרותי בריאות "כללית", שהנהיגו אפשרות לשלם על תרופות בבית המרקחת ללא שימוש באשראי או במזומן, באמצעות "הרשאה". כאשר ביקשתי לרכוש תרופות עבור ילדי, נאמר לי שמכיוון שאנחנו לא מוכרים כ"תא משפחתי", אני לא יכול להשתמש עבורם בהרשאה שלי. למרות תחנוני והסברי שהם רשומים בת.ז. כילדי, ולמרות שאמצעי התשלום הוא שלי, זה לא עזר. בבירור שנמשך לאורך תקופה ארוכה מול קופת חולים כללית, התברר שילדי ידועים בציבור רשומים על שם האם בלבד. קיבלתי בסופו של דבר מכתב מפניות הציבור שציין כי "זוג הידוע בציבור, ניתן לבצע איחוד של התא המשפחתי בכפוף להמצאת מסמך מגורם מאשר (בית משפט, אישור נוטריון, המוסד לביטוח לאומי) בו מצוין כי הינכם ידועים בציבור".
בשלב הזה התחלת להרגיש כמו גדעון רייכר, ואמרתי לעצמי שהנה אני אץ רץ לברר איך אני משיג אישור כזה. בביקור באתר של ביטוח לאומי גיליתי את טופס 107 - "שאלון לידועים בציבור" טופס המיועד לבני זוג שרוצים שיכירו בהם כידועים בציבור. מילאנו את הטופס בחדווה ואצנו רצנו לסניף הקרוב לביתנו כדי להגישו. ואכן לאחר חודשים מספר אף קיבלנו אישור, שמופנה לזוגתי, שמציין כי ביטוח לאומי מכיר בה "כידועה בציבור שלי". לשווא חיכיתי גם לאישור שביטוח לאומי מכיר בי כידוע בציבור שלה... לא משנה, העיקר שהשגנו את ההכרה של ביטוח לאומי. יתירה מכך, הם מכירים בנו כזוג מרגע שנישאנו בחתונה יהודית חילונית !, כפי שציינו בעצמנו בטפסים.
ההכרה היא אמנם רק לצורך חוק ביטוח בריאות ממלכתי ולצורך חוק ביטוח לאומי, אבל בעיננו זהו הישג שיש גוף ממלכתי שמכיר בנו ככאלה, ולא משנה כל כך מה יהיו ההשלכות.
בינתיים, פנינו אל שרותי בריאות כללית, הצגנו בגאווה את האישור, והם מכירים בנו כ"תא משפחתי". המשמעות העיקרית היא שנקבל את הדו"ח הרבעוני במעטפה אחת במקום שתיים, וכך נחסוך בנייר, וגם אוכל לשלם על ילדי בבית המרקחת בהרשאה בלי להרגיש אשמה...
שאלתי את ביטוח לאומי האם גם בני זוג מאותו המין יכולים להיות מוכרים כידועים בציבור והם אישרו שכן, אבל לא כל הזכויות שמגיעות לבני זוג הטרוסקסואליים מגיעות להם.
הסיפור הביורורקראטי הזה מסמל את התייחסות המדינה לסטטוס האישי של אזרחיה. מצד אחד זו מדינה שלחוקי הדת יש תוקף ועל מנת להירשם כנשואים צריך רשם מוסמך של אחת הדתות, ומצד שני המדינה מאפשרת מסלולים עוקפים של חיים יחד ללא צורך ברישום נישואין וקבלת מירב הזכויות. אפשר להמשיך ככה, והמשמעות היא שהמדינה מטרטרת לא רק את אלו שידועים בציבור אלא גם את אלו שרוצים להירשם לנישואין, תשאלו את הכלות החילוניות שעוברות הדרכת כלות ומקווה.
לטעמי יש לחוקק חוק נישואין אזרחיים כמו שהצעתי בעבר ולהפסיק את הסיפורים המגוכחים האלה.

תגובה 1: