ברית מצווה

טקס בת ובר מצווה חילוני

נוגה מנחה טיול משפחתי
בעקבות סיפור תנכ"י
המהות של מועד בת ובר המצווה
האדם אינו משתנה בצורה מהותית לפני מועד ברית המצווה או לאחריה. ברור גם שאינו מגיע לבגרות מלאה. אך התרבות היהודית החליטה על מועד שרירותי בחייו של אדם שממנו והלאה הוא הופך להיות לאחראי על מעשיו כלפי הסובבים אותו וכלפי החוק והקהילה. בתקופות קדומות גיל ההתבגרות היה הרבה יותר מוקדם. בחברה המודרנית השלב בחיים המכונה בשפת הפסיכולוגיה "מורטוריום" (דחייה או השעייה של גבוש הזהות) מתארך מאד.
למה לחגוג את ברית המצוה?
אם אין למועד משמעות אמיתית יכולה להשאל השאלה למה בכלל לציין אותו? חוסר ההבנה של מהות המועד יצר תעשייה של מסיבות שמהותן היא יותר חגיגה צרכנית וראוותנית, מעין יומולדת מורחב ופומפוזי אך חסר עומק ומשמעות. המירב שנעשה בתחום הזה הוא שינון קריאת הקטע בפרשה עם טעמי המקרא מקובץ קול שהושאר על ידי המלמד, והעלייה לתורה שמשאירה חבורות על הקרקפת מסוכריות טופי קשות...
משמעות ברית המצוה ליהודים חילוניים
דרשת בר המצווה של יותם
לאדם החילוני לא מספיק לשנן ולחזור אחרי אחרים, משום שמישהו פקד. לכל דבר צריכה להיות משמעות. נער או נערת ברית המצווה אומרים לעצמם, למשפחתם ולקהילה כי הם מציינים את הרצון להתחיל במשימת האחריות והבגרות של החיים. הם נכנסים לברית עם התרבות היהודית העם היהודי, מורשותו ומקורותיו ורוצים לעשות זאת יחד עם המשפחה, החברים והקהילה הקרובה.
משימה שמעידה על הרצון לקחת אחריות ובגרות
לקראת המסיבה יכולים הנער או הנערה לקחת על עצמם משימה שמפגינה אחריות ובגרות, זה יכול להיות בדרכים שונות:

דרשת בת המצווה של שלומית
  • דרשה המכילה דבר תורה ולקח אישי המבוססת על פרשת השבוע.
  • הנחיית סיור/טיול לימודי של המשפחה בעקבות סיפור תנכ"י או מתוך מורשת התרבות היהודית
  • עבודה/סרט/מפגש עם דמות מופת שהשפיעה על התרבות
  • הכנת אילן יוחסין של ההיסטוריה המשפחתית
  • הבנת ולימוד נושאים הקשורים ביהדות פלוראליסטית - זרמים ביהדות, קבוצות בחברה הישראלית
  • עבודה קהילתית והתנדבות.
 בת ובר מצווה בכותל המערבי
 ניתן לערוך טקס שיוויוני של קריאה בספר תורה בכותל המערבי לבנות ובנים ללא הפרדה בין גברים ונשים בגן הארכאולוגי ירושלים, ליד אבני הכותל המערבי או הדרומי הכניסה לגן הארכאולוגי כרוכה בתשלום כרטיס כניסה.
הטקס יכול להיות בנוי מסדר קריאה בתורה של כלת או חתן בר המצווה, בני משפחה, ברכות, דרשה ודבר תורה שיוכנו על ידי כלת או חתן בר המצווה, מדרש שם, שירה. כמו כן,
ניתן ללוות את הטקס בסיור מקדים בעיר העתיקה, בגן הארכאולוגי, בעיר דוד ולאחר מכן לסיים במסיבה באחת מהמסעדות הרבות הקרובות, באזור.

על משמעות בת מצווה ברוח הומניסטית בכותל ליהודים חילוניים ראו את התיאור של בר המצווה שערכתי לבני ואת התיאור של בת המצווה לנועה.


במידה ותרצו שאסייע לכם בבניית משימה, טקס ומסיבה משמעותיים צרו עימי קשר.

ליצירת קשר: 052-4738983 או מלאו את הטופס למטה