יום רביעי, 6 בפברואר 2013

מספר הידועים בציבור עלה תוך עשור פי 2.5

על פי נתוני הלשכה הממרכזית לסטטיסטיקה המתפרסמים מדי שנה בעשור האחרון, לקראת יום המשפחה שחל בל' בשבט, מפרסמת הלשכה את נתון מספר הזוגות החיים יחד ללא נישואין. השם העברי הוא "זוגרות" והשם הלועזי הוא קוהביטציה.
מדינת ישראל היא בין המדינות המאפשרות חיים יחד במעמד המוגדר בדרך כלל כ"ידועים בציבור" ובחוקים השונים "בן הזוג שאינו רשום כנשוי".
אחד הנתונים המפתיעים העולים בבחינת המגמות הדמוגראפיות בעשור החולף הוא שהמספר האבסולוטי של הידועים בציבור עלה תוך עשור פי 2.5 והגיע ל 73000 זוגות כלומר, 176000 בני אדם חיים בזוגיות שאינה רשומה. גם מבחינת המשקל של ידועים בציבור בתוך כלל הזוגות יש גם עליה יחסית שמגיעה ב 2011 ל 5% מכלל הזוגות.
הנתונים על ידועים בציבור מוטים לכיוון מטה, משום שהם נאספים על ידי סקר ולא באמצעות מפקד מדויק. ובכל זאת החברה הישראלית עדיין שמרנית יחסית בנושא הזה. ראו למשל בהשוואה לחלק ממדינות המערב: אחוז הזוגות הידועים בציבור מכלל הזוגות, עמד על 6% באיטליה, 11% בארה"ב, 20% בהולנד, 23% בדנמרק ו 26% בנורווגיה.
להלן דיאגרמה שממחישה את הגידול במספר האבסולוטי של זוגות ידועים בציבור. (הערה: חסרים נתונים לשנת 2001)

את הגידול שחל במספר הזוגות החיים ללא רישום ניתן לייחס לכמה גורמים: התקדימים המשפטיים שהעניקו זכויות לידועים בציבור במהלך 20 השנים האחרונות. מי שהובילו בתחום הזה היו הזוגות מאותו המין שהיו פעילים ממבחינה משפטית וסייעו בהרחבת התחולה של זכויות לכלל הידועים בציבור. 
בנוסף פעילות ציבורית והשפעת קבוצות לחץ של ארגוני זכויות אדם, ארגוני להט"ב, יהדות פלוראליסטית ואחרים חשפה את הנושא בצורה גדולה יותר וכך ניתנת היום לגיטימציה גדולה יותר לחיים במשפחה ללא רישום לנישואין.
המדינה מסייעת לגידול במספר הזוגות שאינם רשומים כנשואים בכך שרב חוקיה מכירים בזכויות בן הזוג שאינו רשום כנשוי, מעניקה הטבות, כך למשל משרד השיכון הודיע כבר בפברואר 2007 כי סיוע במשכנתא מגיע גם לזוגות ידועים בציבור. אך היא מסייעת גם באופן שלילי בכך שהיא אינה מאפשרת חופש בחירה בנישואין: לא רק שחלק גדול מהאזרחים אינם יכולים להתחתן במדינה בגלל שהם חסרי סיווג דת, אלא גם אלה שיכולים לעשות זאת, אינם יכולים להתחתן על פי הכרתם ומצפונם.
למרות שאין סטטוס רשמי במדינת ישראל של "ידועים בציבור" הרי שמרבית חוקי המדינה מכירים ב"בן הזוג שאינו רשום כנשוי", מלבד חוק מס הכנסה. המשמעות היא שהדבר לא יהיה רשום בתעודת הזהות של בני זוג החיים כידועים בציבור. הסטטוס הרשמי שלהם יהיה רווק/ה.לשם הגילוי הנאות, כך גם זוגתי ואני חיים. בבואנו לקבל שירותים שונים מבקשים מאיתנו להציג אסמכתא להיותנו נשואים או לכל הפחות ידועים בציבור. היום ניתן לקבל הכרה בכך על ידי המוסד לביטוח לאומי ועל כך כבר כתבתי כאן
מה שנדרש היום יותר מתמיד הוא חוק נישואין אזרחיים שיאפשר לכל אזרח במדינה להקים משפחה, להירשם כנשוי על פי הכרתו ומצפונו לקבל את מלוא הזכויות המגיעות לו, ללא שום הגבלה, באיזה טקס שיבחר, ומבלי שיצטרך למבחנים משפטיים להוכיח את הקשרים הזוגיים שלו.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה