יום שישי, 15 באפריל 2011

שאלת רב - נישואי כהן וגרושה חרדים

שאלה: "שמי א', אני חרדי גרוש מזה כמה שנים, יש לי ילדים בחו"ל. במקור אני מצרפת. יש לי קשר של אהבת נפש עם אישה גרושה כבר שנתיים. אנחנו רוצים להתחתן אך אסור לנו. קשה לנו מאד לוותר על הקשר שיש ביננו.
אני חרדי ומאמין בתורה ובחכמים ,אבל המצב הזה מאד קשה לי. בכל פעם שאני מספר את זה לרבנים הם לא מבינים. אני מקבל רק הוכחות ובזיונות. זה שובר אותי כל פעם מחדש. ראיתי את האתר שלך במקרה. והחלטתי לפנות אליך. אולי תוכל לעודד אותי ולחזק אותי. האמת אני מיואש, הסיפור ארוך וקשה לספר כאן הכל. האם יש מצב למצוא לי התר להתחתן עם האישה שאני אוהב? האם אני כהן אמיתי? הלכתי לרבנות, פתחתי תיק, ספרתי להם הבעיה,אבל כמעט שזרקו אותי מכל המדרגות".

תשובה: "א' שלום וחג פסח שמח, ראשית, אני מעודד אותך ומחזק אותך ככל יכולתי כרב השייך לזרם ההומניסטי-חילוני ביהדות. מבחינת ההלכה הדתית, לצערי, אין מוצא. נישואי כהן וגרושה הם אסורים והויתור על הכהונה אינו אפשרי. הדרך היחידה היא למצוא פגם בשושלת הכהונה שלך, שיעיד על כך שאתה אינך כהן. מכיוון שלא עסקתי בכך באופן מקצועי איני יכול לסייע לך באופן ישיר בעניין. בהלכה החילונית ובאמונה שלי כרב חילוני ערכי האהבה, החיים יחד של זוג, הקמת משפחה, דאגה לילדים והנאה מהחיים היומיומיים הפשוטים, הם ערך חשוב יותר משמירה על שושלת הכהונה, שממילא אין לה שום משמעות, משום שאין בית מקדש בימינו, ולא נראה שיהיה בעתיד הקרוב לעין...
מכיוון שאתה חי בקהילה שערכי הדת חשובים לה יותר מערכי הפרט. הקהילה מפעילה לחצים כבדים ביותר על הפרט על מנת להתאימו אליה. אני לא רואה מוצא מלבד שתמשיכו לחיות כפי שאתם חיים עד היום באושר, ובלי להיכנע ללחצי הסביבה.
מדינת ישראל מאפשרת את החופש, וגם את הזכויות, לשני אנשים הרוצים להקים משפחה, בלא שירשמו כנשואים. המעמד הזה הוא מה שקרוי "ידועים בציבור", גם אני ואשתי חיים, ומגדלים את ילדינו כך. אתם יכולים לקבל את כל הזכויות של זוג נשוי ואפילו להיות מוכרים על ידי ביטוח לאומי ככאלה.
אני מחזק את ידיכם באהבה ובשמירה על המשפחה שלכם ובהצלחה רבה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה