יום חמישי, 20 בספטמבר 2012

שאלת רב - האם מותר קשר זוגי עם לא יהודי, או גר

א' שואלת: "שלום לך, אשמח אם אוכל להיעזר בך. אני חשה מצוקה רבה. אני מבקשת לשאול לגבי קשר של יהודיה עם בחור נוצרי מאמו, אביו יהודי. יצר עימי קשר בחור צעיר והתחלנו בקשר ידידותי בלבד, מזה כחודש ימים, הוא התאהב בי ועם הזמן גם אני. נפגשנו אך לא קיימנו יחסי מין, אבל כן התנשקנו. קראתי קצת על נושא הגיור ושם ראיתי את הסברי הרבנים על קשר עם גר, אני נסערת וחוששת מאוד, אני בחורה לא צעירה, גרושה בת 40, הבחור צעיר ממני משמעותית. אני מבינה כי ישנו הבדל בין היהודים ליתר הדתות, אך איני מבינה אותו ואת העומק שבהבדל. שהרי מדובר בנשמות, כולנו נשמות לא כן? האם הם מפלצות או נשמות אדם כמונו? מדוע מדובר בחטא כה כבד? אני אודה לך מאוד אם תוכל לחזור אלי ולהנחות אותי כיצד לנהוג בנקודה זו. אני אובדת עצות ונסערת מאוד. תודה רבה"
תשובה: א' שלום, ההלכה החילונית שמה בראש סולם הערכים שלה את האדם, את יצירת הקשר האנושי, את האהבה, את ההנאה מהחיים, את הנשיקה (כמשל), וגם את האחריות המחויבות ההדדית באמצעות יצירת קשר זוגי יציב המבוסס על שותפות אמיתית, אמון ואהבה. לכן לא חטאת ואין לך ממה לחשוש.
בני אדם הם בני אדם ללא קשר למה שרשום במרשם האוכלוסין. אין שום קשר לנשמות או מפלצות. יש יהודים "כשרים" שהם רוצחים, אנסים וסתם אנשים מגעילים, ויש לא יהודים שהם חסידי אומות עולם ואנשים טובים. האבחנה ביניהם כאילו היהודים הם מין נעלה יותר היא אבחנה גזענית ואסורה על פי ההלכה החילונית. וכבר לימדונו רבותינו במשנה כי "כל המקיים נפש אחת כאילו קיים עולם מלא", ללא אבחנה בין יהודי ללא יהודי.
אין שום חשיבות להגדרה ההלכתית-דתית של מעמדו של בן זוגך, מה שחשוב הוא האם הוא אדם טוב, האם הוא אוהב אותך, והאם את אוהבת אותו. ובמיוחד האם אתם מוכנים להתחייב לחיות יחד את חייכם, למרות פערי הגילים.
לקראת יום הכיפורים המתקרב והקריאה לעשות תשובה ותיקון עצמי בחיים היוצאת ממנו, את צריכה להפנות את השאלה פנימה, לעצמך: האם הקשר בינכם חשוב לכם? האם תרצו לתת לו סיכוי? אם התשובה היא חיובית שום דבר לא יוכל לעצור בעדכם, ובטח לא הגדרות חיצוניות זרות, לא רלבנטיות, או איומים תפלים. וגם - האם אתם בשלים ללקיחת האחריות והמחויבות ליצירת משפחה חדשה? בברכה שנה טובה, שמחה שלמה והצלחה בזוגיות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה