יום שני, 29 בדצמבר 2014

הכרה משפטית בבני זוג על ידי ביה"ד לענייני משפחה

בתקדים מעניין מאד הכיר בית דין לענייני משפחה בתעודת הזוגיות של ארגון "משפחה
חדשה" כמסמך בעל נפקות משפטית לצורך הכרה בבני זוג.
על פי הידיעה שפורסמה במאקו מדובר במקרה בו בן זוג אחד רצה להתנער מחובותיו בזוגיות בשל טענתו כי תעודת הזוגיות מחייבת פחות מאשר נישואין רשומים, באמצעות טקס ברבנות. השופטת אמרה על כך בפסק דינה כי: "המדובר בפעולה יזומה וולונטרית שנקטו בה שני הצדדים, עת ניגשו להצהיר בפני עורך דין על היותם ידועים בציבור, לאחר קרוב לעשור של חיים משותפים. מי שבוחר לגשת ולהנפיק את תעודת הזוגיות – בין אם אינו רוצה להינשא כדת משה וישראל מטעמיו שלו, ובין אם אינו יכול להינשא כך – נוקט בפעולה אקטיבית, רצונית, ובעלת נפקות משפטית".
צריך לסייג בכך שתעודת הזוגיות היא מסמך שתוקפו הוא כתוקף תצהיר של עו"ד. כך שגם אם ימציאו בני זוג תצהיר מעורך דין, או שמקבלים אישור מביטוח לאומי כידועים בציבור, הם יכולים להיחשב גם כזוג לכל דבר. מהבחינה הזו זו הבשורה היא במשפט: "בפעולה יזומה וולונטרית שנקטו בה שני הצדדים, עת ניגשו להצהיר בפני עורך דין על היותם ידועים בציבור", אלו לא נישואין אזרחיים, אלא תקדים של בית המשפט לחיזוק מעמד הידועים בציבור. מבחינה משפטית, הפסיקה עדיין לא עמדה במבחן הערעור ומעניין לראות אם יהיה ערעור ואם הפסיקה תכובד גם בהמשך.
כמו כן, מצוינות בידיעה זכויות שונות שמגיעות למחזיקים בתעודה. צריך לציין שהתעודה לא מוכרת על ידי כל העיריות והרשויות, רק חלק מהן, במיוחד בתל אביב.
כל הכבוד למאבקים המשפטיים שמנהל ארגון משפחה חדשה. חשוב שהדברים האלו יקדמו אותנו לחקיקה של חוק נישואין אזרחיים אמיתי שלא יפלה על שום רקע.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה