יום שלישי, 8 בספטמבר 2020

שאלת רב: האם אפשר לגייר קטין ללא ברית מילה

 שאלה: אני בת לאב יהודי, גדלתי בארץ, נישאתי ללא יהודי ויש לנו ילד בן 5. במסגרת גיור רפורמי שאני עוברת הרב המליץ לנו לגייר את בננו, כאופציה ואני גם רוצה שיתגייר כחלק מתהליך רוחני שאני עוברת. אבל, במסגרת ההסכם שיש לתנועה הרפורמית עם המדינה הוא יהיה חייב לעבור ברית מילה. בן זוגי ואני מתנגדים לברית המילה. האם יש אפשרות לגיור ללא ברית מילה?

תשובה: הדילמה מובנת, מה עוד שקיומה של עורלה אינה מורידה כהוא זה מיהדותו של אדם, היא רק יכולה למנוע ממנו להתגייר. במדינת ישראל על מנת שגר יקבל מעמד רשמי במרשם האוכלוסין כ"יהודי" יש חובה לקיומה של ברית המילה. 

בעיני ההלכה החילונית, אין חובה בכלל בתהליך גיור משום שההחלטה על זהותו של אדם היא ההגדרה העצמית שלו ולכן יש מה שנקרא: "אימוץ" של אדם אל התרבות בעקבות שינוי בהגדרתו העצמית. לכן, כל עוד את מוכרת כאזרחית מדינת ישראל וגם הוא יוכר כאזרח בעקבותייך לאחר עיבוד כל הבקשות, הרי שאין בכם שום פסול. אתם בני אדם שלמים ותוכלו לבחור את דרככם בחיים. אף אחד לא יכול להטיל בכך ספק ואין לכם ממה לחשוש.

אין אפשרות לגיור רשמי ללא קיומה של ברית מילה, לצערנו הרב. אחת האופציות היא לשקול את הדחייה של התהליך עד להגעתו של הילד לגיל שבו הוא מודע למעשיו ויכול לבחור אם ירצה להתגייר ולעשות ברית מילה. מהצד השני, אין חובה כלל להתגייר, או להתנתח לשם כך.

אני מאחל לכם בחירה מוצלחת ומועילה וחיים מלאים ומאושרים.

4 תגובות:

 1. לפי הידוע לי התנועה הרפורמית איננה דורשת באופן פסקני שתיערך מילה כחלק מהברית "של אברהם אבינו". הרבנים הרפורמים בישראל מסתפקים בהטפת דם מאבר המין של המתגייר.
  יש רבנים רפורמים בארה"ב המסתפקים בהטפת דם ממקום אחר בגוף. ככל שידוע לי העניין נתון לבירור אתם. לגבי ההכרה על ידי המדינה, האם מכירים בגיור של בית דין רפורמי?

  השבמחק
 2. ראשית רשום במפורש באתר של התנועה הרפורמית: "במקרה של גיור קטין זכר, ההתייצבות בבית הדין מותנית בהיותו נימול." https://www.reformjudaism.org.il/giyur-minor אבל זה גם נאמר להם במפורש על ידי הרב הרפורמי המגייר שזה חלק מההסכם עם המדינה שיש חובה למילה.

  השבמחק
 3. אם האם יהודיה הילד יהודי. כתוב שהיא נישאה ללא יהודי, קרי האב לא יהודי. אם זה המצב הילד יעודי ואינו צריך גיור. לגבי אי קיום ברית מילה הריהו כיהודי שלא נימול.

  השבמחק