יום שישי, 29 ביולי 2022

השתתפתי בסרט דוקו על מילה של ARTE אירופה

יוצרת דוקו גרמנייה בשם אינסה אונקן (Insa Onken) יצרה איתי קשר לפני כמה חודשים לייעץ ולהיות חלק מסרט דוקומנטרי
שהיא עשתה בנושא המילה. הסרט שקרוי Cut Uncut הוא סרט של הרשת האירופית ARTE ושודר לראשונה ב-23.7.2022 ועדיין לא זמין לצפייה לקהל הרחב. 
הייחוד שלו הוא שהוא מביא נקודת מבט ביקורתית על מנהג המילה, לא רק בהסתכלות דתית מצומצמת, אלא במבט גלובלי תרבותי, חוצה יבשות ודתות.
נקודת המבט העיקרית היא רפואית מדעית האומרת שמילה אינה דבר נדרש אלא במקרים רפואיים מצומצמים. רב ניתוחי המילה המבוצעים היום בעצם מבוצעים שלא לצרכים רפואיים ומהווים פגיעה בגוף והסרת חלק חשוב באבר הזכרות. כאשר זה מבוצע בתינוקות זו גם שלילת הזכות להחליט על גופך. 
היו לי שיחות רבות עם היוצרת במהלך עשיית הסרט והסברתי לה נקודת המבט של ההלכה האורתודוקסית על מילה, את ההלכה החילונית ואת המצב החברתי במדינת ישראל. בסרט עצמו צולמתי בשיחת זום כאשר אני נותן ייעוץ לזוג צרפתי שמתלבט האם לערוך את ניתוח המילה או לערוך טקס אחר כמו למשל "ברית שלום". הסברתי שאפילו על פי ההלכה האורתודוקסית, אפילו אם אדם אינו נימול, הוא עדיין נחשב יהודי. אם כי שאלת הכוונה חשובה. אדם שבצורה מודעת אינו עורך ברית מילה לילדיו, או אדם שהגיע לבגרות ומחליט בצורה מודעת לא להיות נימול מוצא מקהל ישראל, למרות שעדיין נחשב כיהודי. ליהודים חילוניים היום אין משמעות להוצאתם מקהל ישראל. זה נוגע במיוחד למי שחי בקהילה דתית שחשובות בה ההלכות הדתיות.
ההלכה החילונית משאירה את ההחלטה על מילה להורים על פי הנסיבות ואינה אוסרת או מחייבת את ביצוע הניתוח הכירורגי, וודאי שלא בגיל של שמונה ימים. הסרט הזה מביא את מידע חשוב ביותר שיכול לסייע להורים לקבל את ההחלטה הנכונה ויש ביהדות ההומניסטית - חילונית אפשרויות להחליף את טקס המילה בטקס שאינו כולל חיתוך. אחד הדברים היותר בעייתיים הוא המסיבה סביב ביצוע ניתוח כירורגי וזה נוגד לחלוטין את מהות ההלכה החילונית. אני וודאי לא אשתף עם דבר כזה פעולה.
התגובות לסרט לא איחרו לבוא והיוצרת שלחה לי מאמר שהתפרסם בעיתון Jüdische Allgemeine של הרב רפאל אייפרס רב ממוצא הולנדי שמכהן כרב הראשי של דיסלדורף שבו הוא טוען כמה דברים:
- אין להמתין להחלטה עצמאית של הילד שיגדל לבגרות משום שבגיל שמונה ימים הוא לא מודע לכאב.
- בגיל שמונה ימים דרגת קרישת הדם היא הגבוהה ביותר.
- הזכות לחופש הדת של ההורים עדיפה על זכותו הבסיסית של הילד לשלמות גופנית. כשילד נולד בסביבה יהודית, מותר להורים להניח שאם לא יעשו לו ברית מילה, מתישהו ירגיש לא נוח בקהילה. האושר לטווח הארוך של הילד גובר אפוא על הכאב לטווח הקצר של ברית מילה.
- יש יתרונות רפואיים למילה.
- מספר הסיבוכים זניח.
כמובן שהטיעונים הם גם כוזבים וגם מקוממים. מומחים לרפואה שמרואיינים בסרט וגם כאלה שלא כבר שללו את האמירות השקריות הללו. אבל זוהי דוגמא ליחסה של ההלכה האורתודוקסית שתעשה הכל כדי לשמר את שליטת ההייררכיה הכוחנית על חיי היהודים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה